Hall of Fame

Annual Award Winners

Every year, the Frederick Steeplechasers hold a banquet/ceremony to honor members who have had significant achievements over the year or have made important contributions to our club.

Descriptions of the Annual Awards

Note: For runners with links, click on the runner to read their tribute.

RUNNERS OF THE YEAR

  • 1984 – David Schafer
  • 1985 – Rose Lechner & Sue Lyngass
  • 1986 – Harry Blanchard & Rose Lechner
  • 1987 – Ed Busch & Nancy Walz
  • 1988 – Karen Hawthorne & Charles Van Meter
  • 1989 – Linda Derr & Bob Imming
  • 1990 – Doug MacDonald & Laurie Widmer
  • 1991 – Ed & Sharon Busch
  • 1992 – Kathy Eiben & Joe Myers
  • 1993 – Tim O’Keefe & Rosemary Thomas
  • 1994 – Marti Gribb & Ted Poulos
  • 1995 – Brent Ayer & Marti Gribb
  • 1996 – Marti Gribb & Chris Krough
  • 1997 – Rick Kern & Renee Osikowicz
  • 1998 – Frank Kurtz & Jennifer Morrison
  • 1999 – Brent Phillips & Bev Black
  • 2000 – Paul Christiansen & Renee Osikowicz
  • 2001 – Ron & Bev Black
  • 2002 – Kathy Michelson & Dwayne Late
  • 2003 – Janet & Jeff Urbanski
  • 2004 – Bev Black & Paul Spurrier
  • 2005 – Ron Black & Felicia Gudat
  • 2006 – Malcolm Senior & Kelly Volovar
  • 2007 – Stephan Dobson & Rachel Ridgeway
  • 2008 – Jay Silvio & Eva Rosvold
  • 2009 – Kristen Shaw & Victor Cretella
  • 2010 – Crista Horn & Joe Basford
  • 2011 – Rachel Murphy-Ryan & Tim Hugen
  • 2012 – Sage Norton & Chad Connors
  • 2013 – Cassy Crouse & Tim Snyder
  • 2014 – Katelin Peropat & Eamon Connelly
  • 2015 – Sage Norton & Eric Cameron
  • 2016 – Jenny Hallberg & Mike Geisler

MASTER RUNNERS OF THE YEAR

  • 1992 – Al Walker & Peggy Waxter
  • 1993 – Dee Nelson & Byron Stay
  • 1994 – Karen Hawthorne & Jeff Jones
  • 1995 – James Moreland
  • 1996 – Steve Schaeffer
  • 1997 – Brent Phillips & Beverly Rudolph
  • 1998 – Paul Christiansen & Janet Krones
  • 1999 – Helen Schley
  • 2000 – Everett Jackson & Colleen Clancy
  • 2001 – Leslie Nuse & Steve Schaeffer
  • 2002 – Jenny Marino & Tim O’Keefe
  • 2003 – Diane Negley & Rich Burhman
  • 2004 – Lisa Meehan & Mark Lawrence
  • 2005 – Lisa Hickman & Bruce Attavian
  • 2006 – Bernie Sellers & Vicki Bate
  • 2007 – Jim Becker & Cherrie Hessong
  • 2008 – Jim Salley & Bev Black
  • 2009 – Maria Rubeling & Malcolm Senior
  • 2010 – Steve Dobson & Harriet Langlois
  • 2011 – Pam Geernaert & Brian Gregory
  • 2012 – Ruth Taylor & Eddy Horn
  • 2013 – Keary Johnston & David Welch
  • 2014 – Harriet Langlois & Steve Dobson
  • 2015 – Ruth Taylor & Chris VanSant
  • 2016 – Conny Pritchard & Perry Washington

GRAND MASTER RUNNERS OF THE YEAR

JUNIOR RUNNERS OF THE YEAR*

MOST IMPROVED RUNNER OF THE YEAR

  • 1985 – Tim Briscoe & Harold Carrier
  • 1986 – Toni Late & Tommy Shankle
  • 1987 – Sandy Anderer & Rusty Moore
  • 1988 – Sharon Ford & George Waxter
  • 1989 – Charles Bare & Nancy Craven
  • 1990 – Bob Burdsall & Carol Hamilton
  • 1991 – Jay Shanton & Tina Watts
  • 1992 – Mike Holland & Marti Gribb
  • 1993 – Andrea Issel & Brent Phillips
  • 1994 – George Baugher & Rosemary Thomas
  • 1995 – Fred Wojtowicz
  • 1996 – James Lowrie
  • 1997 – Jennifer Morrison & Rich Potter
  • 1998 – Bev & Ron Black
  • 1999 – Suzanne Long & Terry MacGillivray
  • 2000 – Hugh Gordon & Nancy Twigg
  • 2001 – Jody Kurtz & Jay Schill
  • 2002 – Mary Sill & Brian Lesko
  • 2003 – Mary Zielinski & Joe Tiso
  • 2004 – Terri Sellers
  • 2006 – Victor Cretella & Becky Walters
  • 2007 – Mike O’Grady & Ulrike Koehler
  • 2008 – Steve Pilarcik & Janice Dobson
  • 2009 – Christine Dzara & Chad Connors
  • 2010 – Kristin Pratt, Meg Page & Ron Robisch
  • 2011 – Marti Grib-Kachman & Chad Ahalt
  • 2012 – Crystal Raines & Paul Smeck
  • 2013 – Lorraine Sullivan & Javier Montenegro
  • 2014 – Joanne Capoccia & Billy Clem
  • 2015 – Katy Warehime & Jason Lawrence
  • 2016 – Meaghan Vance & Evan Machusak

IRONMAN / IRONWOMAN

UNSUNG HERO

INSPIRATION

RISING STAR

LEWIS MEMORIAL

  • 1987 – Al Hurley
  • 1988 – Tommy Shankle
  • 1989 – Tim Briscoe
  • 1990 – Ken Anderer & Sue Lyngass
  • 1991 – Joe Myers & Nancy Waltz
  • 1992 – Ken & Sue Anderer
  • 1993 – Donna Briscoe, Joe Myers & Barbara Phillips
  • 1994 – Tim Briscoe & Barbara Phillips
  • 1995 – Bob Imming
  • 1996 – Barbara Phillips
  • 1997 – Nancy Twigg
  • 1998 – Bob Imming
  • 1999 – Jim Keinhofer
  • 2000 – Beverly Rudolph & Merlin Porter-Borden
  • 2001 – Rich Potter & Brent Ayer
  • 2002 – Ken Anderer
  • 2003 – Larry Cunningham
  • 2004 – Anne Hafer & John Kippen
  • 2005 – Fred Schumacher
  • 2006 – Larry Herman
  • 2007 – Rick O’Donnell
  • 2008 – Tim O’Keefe & Peggy Waxter
  • 2009 – Luanne Houck & Dwayne Late

ANDERER AWARD (PREVIOUSLY LEWIS MEMORIAL)

WAXTER AWARD (PREVIOUSLY ANDERER AWARD)

PRESIDENT’S AWARD

SPECIAL AWARD*

  • 2011 – Rick O’Donnell, Bev Black & Mike O’Grady

* given occasionally