Hall of Fame

Every year, the Frederick Steeplechasers hold the FSRC Year-End Celebration Banquet to honor members who have had significant achievements over the year or have made important contributions to our club.

Descriptions of the Annual Awards

Note: For runners with links, click on the runner to read their tribute.

2011 Award Winners and Tributes

2012 Award Winners and Tributes

2013 Award Winners and Tributes

2014 Award Winners and Tributes

2015 Award Winners and Tributes

2016 Award Winners and Tributes

2017 Award Winners and Tributes

2018 Award Winners and Tributes

2019 Award Winners and Tributes

2021 Award Winners and Tributes

 


RUNNERS OF THE YEAR

  • 1984 – David Schafer
  • 1985 – Rose Lechner & Sue Lyngass
  • 1986 – Harry Blanchard & Rose Lechner
  • 1987 – Ed Busch & Nancy Walz
  • 1988 – Karen Hawthorne & Charles Van Meter
  • 1989 – Linda Derr & Bob Imming
  • 1990 – Doug MacDonald & Laurie Widmer
  • 1991 – Ed & Sharon Busch
  • 1992 – Kathy Eiben & Joe Myers
  • 1993 – Tim O’Keefe & Rosemary Thomas
  • 1994 – Marti Gribb & Ted Poulos
  • 1995 – Brent Ayer & Marti Gribb
  • 1996 – Marti Gribb & Chris Krough
  • 1997 – Rick Kern & Renee Osikowicz
  • 1998 – Frank Kurtz & Jennifer Morrison
  • 1999 – Brent Phillips & Bev Black
  • 2000 – Paul Christiansen & Renee Osikowicz
  • 2001 – Ron & Bev Black
  • 2002 – Kathy Michelson & Dwayne Late
  • 2003 – Janet & Jeff Urbanski
  • 2004 – Bev Black & Paul Spurrier
  • 2005 – Ron Black & Felicia Gudat
  • 2006 – Malcolm Senior & Kelly Volovar
  • 2007 – Stephan Dobson & Rachel Ridgeway
  • 2008 – Jay Silvio & Eva Rosvold
  • 2009 – Kristen Shaw & Victor Cretella
  • 2010 – Crista Horn & Joe Basford
  • 2011 – Rachel Murphy-Ryan & Tim Hugen
  • 2012 – Sage Norton & Chad Connors
  • 2013 – Cassy Crouse & Tim Snyder
  • 2014 – Katelin Peropat & Eamon Connelly
  • 2015 – Sage Norton & Eric Cameron
  • 2016 – Jenny Hallberg & Mike Geisler
  • 2017 – Jamie Wisz & Lance Dockery
  • 2018 – Claire Heasman & Bobby Zaal
  • 2019 – Crystal Achuo & Arthur Leathers
  • 2021- Ruth Taylor & Pete Wergin

MASTER RUNNERS OF THE YEAR


GRAND MASTER RUNNERS OF THE YEAR


JUNIOR RUNNERS OF THE YEAR*


MOST IMPROVED RUNNER OF THE YEAR

  • 1985 – Tim Briscoe & Harold Carrier
  • 1986 – Toni Late & Tommy Shankle
  • 1987 – Sandy Anderer & Rusty Moore
  • 1988 – Sharon Ford & George Waxter
  • 1989 – Charles Bare & Nancy Craven
  • 1990 – Bob Burdsall & Carol Hamilton
  • 1991 – Jay Shanton & Tina Watts
  • 1992 – Mike Holland & Marti Gribb
  • 1993 – Andrea Issel & Brent Phillips
  • 1994 – George Baugher & Rosemary Thomas
  • 1995 – Fred Wojtowicz
  • 1996 – James Lowrie
  • 1997 – Jennifer Morrison & Rich Potter
  • 1998 – Bev & Ron Black
  • 1999 – Suzanne Long & Terry MacGillivray
  • 2000 – Hugh Gordon & Nancy Twigg
  • 2001 – Jody Kurtz & Jay Schill
  • 2002 – Mary Sill & Brian Lesko
  • 2003 – Mary Zielinski & Joe Tiso
  • 2004 – Terri Sellers
  • 2006 – Victor Cretella & Becky Walters
  • 2007 – Mike O’Grady & Ulrike Koehler
  • 2008 – Steve Pilarcik & Janice Dobson
  • 2009 – Christine Dzara & Chad Connors
  • 2010 – Kristin Pratt, Meg Page & Ron Robisch
  • 2011 – Marti Grib-Kachman & Chad Ahalt
  • 2012 – Crystal Raines & Paul Smeck
  • 2013 – Lorraine Sullivan & Javier Montenegro
  • 2014 – Joanne Capoccia & Billy Clem
  • 2015 – Katy Warehime & Jason Lawrence
  • 2016 – Meaghan Vance & Evan Machusak
  • 2017 – Lindsey Weaver & John Duffy
  • 2018 – Oksana Lightfield & Andrew Daniels
  • 2019 – Effie Nomicos & Edwin Marroquin
  • 2021 – Caree Vander Linden & Charles Gentry

IRONMAN / IRONWOMAN


UNSUNG HERO


INSPIRATION


RISING STAR


LEWIS MEMORIAL

  • 1987 – Al Hurley
  • 1988 – Tommy Shankle
  • 1989 – Tim Briscoe
  • 1990 – Ken Anderer & Sue Lyngass
  • 1991 – Joe Myers & Nancy Waltz
  • 1992 – Ken & Sue Anderer
  • 1993 – Donna Briscoe, Joe Myers & Barbara Phillips
  • 1994 – Tim Briscoe & Barbara Phillips
  • 1995 – Bob Imming
  • 1996 – Barbara Phillips
  • 1997 – Nancy Twigg
  • 1998 – Bob Imming
  • 1999 – Jim Keinhofer
  • 2000 – Beverly Rudolph & Merlin Porter-Borden
  • 2001 – Rich Potter & Brent Ayer
  • 2002 – Ken Anderer
  • 2003 – Larry Cunningham
  • 2004 – Anne Hafer & John Kippen
  • 2005 – Fred Schumacher
  • 2006 – Larry Herman
  • 2007 – Rick O’Donnell
  • 2008 – Tim O’Keefe & Peggy Waxter
  • 2009 – Luanne Houck & Dwayne Late

ANDERER AWARD (PREVIOUSLY LEWIS MEMORIAL)


WAXTER AWARD (PREVIOUSLY ANDERER AWARD)


PRESIDENT’S AWARD

SPECIAL AWARD*

  • 2011 – Rick O’Donnell, Bev Black & Mike O’Grady
  • 2019 – Mark Lawrence

* given occasionally